Sześciolatek w szkole.

„Umysł dziecka – las, którego wierzchołki lekko się poruszają, gałęzie splatają, liście drżąc dotykają”.   /J.Korczak/

Sprawą najistotniejsza dla Rodziców, szkoły jest dziecko-jego umysł,  losy warunki w jakich     dorasta…

Od września 2014 r. spełniania obowiązku szkolnego rozpoczną wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia 2008r. do czerwca 2008r.W pierwszych klasach będą się uczyły również te dzieci sześcioletnie, które urodziły się w drugiej połowie 2008 r., jeśli będzie taka decyzja rodziców. Jest to moment przełomowy w życiu szkoły ale przede wszystkim rodziców i dziecka. Obecność sześciolatków w szkole wymusza przygotowania, które podejmujemy. Zrobiono już  wiele, aby tym wymogom sprostać.         Szkoła posiada salę , plac zabaw, ogród szkolny. Nie ustajemy w wysiłkach, aby wszelkimi możliwymi sposobami doskonalić praca naszej szkoły. Doposaża się sale w pomoce dydaktyczne, gry i zabawki edukacyjne, elementy do aranżacji sal w zakresie wypoczynku. Należy podkreślić, że od września 2009 obowiązuje nowa podstawa programowa dostosowana do możliwości większości sześciolatków. Podstawa programowa dla pięciolatków w przedszkolu oraz w zerówkach jest skorelowana z wymaganiami podstawy dla klas pierwszych. Dzisiejsza szkoła różni się od tej, którą znamy sprzed lat, ze swojego dzieciństwa. Chcemy, aby szkoła była przyjazna dzieciom.  W takiej przyjaznej i radosnej szkole:

• dziećmi w pierwszej klasie opiekują się nauczyciele przygotowani do pracy z młodszymi dziećmi, którzy znają prawidłowości rozwoju dzieci oraz ich potrzeby, Potrafią pracować z uczniami o różnych możliwościach, rozumieją potrzeby ruchu, zabawy.
  • dzieci w pierwszej klasie uczą się w „swojej” sali, która jest odpowiednio wyposażona
  • czas nauki w pierwszej klasie nie będzie podzielony na lekcje. O tym, ile będą  trwały zajęcia, na podstawie  możliwości dzieci będzie decydował nauczyciel
  • dzieci będą się uczyć w grupach nie większych niż 25 osób, często przez zabawę
  • ilość czasu spędzanego z podręcznikiem będzie dostosowana do możliwości dzieci
  • pierwsza klasa to pierwsze kroki w uczeniu się czytania, pisania i matematyki. Nie wymagana jest od dzieci biegłość i precyzji w tych zakresach.
  • dzieci zdobywają doświadczenia we współdziałaniu w grupie
  • podstawą w edukacji jest indywidualizacja
  • zaplanowany monitoring postępów w nauce, opisowe oceny
  • możliwość bezpłatnego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego
  • dostępność świetlicy
  • zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania oraz  usprawniające defekty i braki
  • bezpłatne podręczniki

Warto nadmienić, że w założeniach przewiduje się, że rodzice będą mieć prawo do:

• podejmowania decyzji o odroczeniu edukacji szkolnej sześciolatka , po uzyskaniu opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej
  • złożenia wniosku o powrót pierwszoklasisty do przedszkola(zerówka)

Zachęcamy rodziców do wizyty w naszej szkole podczas „Dni otwartych”( najbliższy 3 kwietnia), do rozmów z nauczycielami w przedszkolu oraz w szkole.

Szanowni Państwo,

Pragniemy, nie tylko szkoła ale także samorząd gminny, żeby miejsce edukacji Państwa dzieci było środowiskiem przyjaznym, do którego Wasze dziecko będzie chodziło z  przyjemnością i nie tylko chęcią  zdobywania wiedzy, ale także rozwijania  talentów i zaspokajania nieustającej ciekawości świata. Niech będzie wspaniałą przygodą, w której dziecku towarzyszą Rodzice i  nauczyciele wspólnie dbający o jego rozwój.

• Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Zbąszynku
    ul.Sportowa 1