• Aktualności

            • DLA RODZICÓW KLAS PIERWSZYCH

               

              Jak przygotować dziecko do szkoły? – 14 PRAKTYCZNYCH wskazówek

              Jak sprawić, aby moment rozpoczęcia edukacji szkolnej stał się dla dziecka ekscytującym przeżyciem, które będzie wspaniałym wstępem do jego dalszych edukacyjnych poczynań?

              Rodzicu, aby ułatwić Ci te (z pewnością stresujące) chwile, poniżej zamieszczamy 14 konkretnych przykładów na to, jak przygotować dziecko do szkoły oraz – przede wszystkim – pomóc mu ją POLUBIĆ.

              1. Spróbuj nawiązać kontakt z wychowawcą Twojego dziecka

              Punkt bardzo ważny w przypadku dzieci odczuwających silny lęk przed pójściem do szkoły. Dlaczego? Pierwszego września dzieje się bardzo wiele: tłum obcych ludzi, hałas, nierzadko upał, wędrowanie po nieznanym budynku… To wszystko sprawia, że i tak przestraszone dziecko dostaje mnóstwo nowych i nie do końca przyjemnych bodźców. Zamieszanie panujące tego dnia może również uniemożliwić spokojną rozmowę z wychowawcą klasy. Dlatego warto nawiązać kontakt z wychowawcą, aby wyjaśnić swoje obawy, rozwiać wszelkie wątpliwości.

              2. Wzmacniaj, podkreślaj pozytywy

              Podkreślaj pozytywne cechy swojego dziecka, niezależnie od tego, czy jest to znajomość liter, dbałość o porządek czy umiejętność sznurowania butów. Każdy pozytywny komunikat pozwoli zbudować mu większą pewność siebie i wzmocni jego poczucie własnej wartości.

              3. Naucz dziecko samodzielności w ubieraniu….

              Nie wyręczaj dziecka podczas ubierania, wspólnie poćwiczcie w domu wkładanie kolejnych warstw odzieży, a także ich zdejmowanie (i chowanie butów do worka). Trenujcie wiązanie sznurowadeł i nakładanie szalika.

              Należy wspomnieć również o tym, że dzieci podczas zajęć często wychodzą na szkolny plac zabaw, na spacer, do muzeum czy do kina, a niestety zdarza się, że nie są do takich wyjść przygotowane. Przywożone i odwożone przez rodziców samochodem, mają zbyt cienkie kurtki, brak czapek w okresie jesienno – zimowym… Przykłady można mnożyć. Wychowawca nigdy nie dopuszczam do tego, aby dziecko wyszło nieodpowiednio ubrane na podwórko, ale na pewno jest to sytuacja, która wymaga dodatkowych pokładów czasu, kreatywności i energii 🙂 , a dziecko nie czuje się w tym momencie komfortowo.

              4. … i w przygotowywaniu się do szkoły

              Pierwsze dni w szkole są szalone, wiadomo. Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić, jednak jako Rodzic nie dopuść, proszę, do sytuacji, w której będziesz pakował tornister swego dziecka przez pierwsze trzy lata jego edukacji. Albo jeszcze dłużej! Na początku róbcie to wspólnie, czytajcie plan lekcji, wybierajcie odpowiednie pomoce i pakujcie je na kolejny dzień (nie róbcie tego rano, w dniu zajęć, wtedy pośpiech i stres spotęgują uczucie rozdrażnienia u was obojga). Wyrób w dziecku nawyk systematyczności i z czasem jedynie kontroluj, czy wszystko zostało spakowane, jak należy. Tak samo z odrabianiem lekcji – pomagaj i sprawdzaj, jeśli dziecko tego potrzebuje, ale nie wykonuj pracy za nie. Pozwól mu się pomylić, zrobić coś niedoskonale. Właśnie w ten sposób się uczymy.

              5. Wspólnie zaplanujcie harmonogram dnia

              Jednym z największych czynników wywołujących stres w ludziach, jest chaos, brak określonego porządku działania. Wyobraź sobie siebie w pracy. Szef rzuca zdawkowe polecenie i oczekuje, że reszty zadania się domyślisz, załatwisz co trzeba i napiszesz wzorowe sprawozdanie. Przyjemne? A skąd! Dlatego porządek bardzo się przyda młodemu człowiekowi, który wkroczył w szkolne mury. Dziecko wiedząc, co go czeka w danym dniu, jest spokojniejsze, wie, co ma robić i kiedy zostanie odebrane przez rodziców. Wspólnie uzupełniony plan lekcji noszony w piórniku również pomoże w odliczaniu, ile lekcji zostało do końca (na marginesie – jest to jedno z ulubionych pytań zadawanych nauczycielowi, pojawia się około 20 razy dziennie 🙂 ).

              6. Nie przelewaj swoich lęków na dziecko

              Dzieci świetnie wyczuwają emocje innych ludzi. Jeśli zauważą, że mama lub tata chodzą spięci, mimo, że mówią, że wszystko jest ok, dojdą do wniosku, że ta szkoła jednak ma w sobie coś strasznego, skoro boją się jej nawet dorośli.

              7. Nie strasz dziecka szkołą i nauczycielami

              Komunikaty typu: „No to skończyła się zabawa, teraz czeka Cię wiele lat nauki, oceny, sprawdziany i kartkówki.”, „Jeśli będziesz niegrzeczny, to pani wpisze ci uwagę!” zdecydowanie nie pomagają dziecku, a jedynie potęgują jego lęk.

              Zamiast nich, opowiedz dziecku jakie zajęcia czekają na nie w szkole, że nie będzie to tylko pisanie i liczenie, ale też dużo zabaw, śpiew, zajęcia plastyczne i różne koła zainteresowań (o ile dziecko będzie chciało na nie uczęszczać, nic na siłę!).

              Opowiedz również o swoich wspomnieniach związanych ze szkołą, na przykład o ulubionej nauczycielce czy niezapomnianej lekcji. Powiedz, że, podobnie jak Twoje dziecko, Ty też miałaś/-eś obawy przed rozpoczęciem nauki i wyjaśnij, jak sobie z tym poradziłaś/-eś. Twoje dziecko zobaczy, że nie jest samo!

              8. Wspólnie przygotujcie szkolną wyprawkę

              Wybieranie kolorowych zeszytów, piórnika czy kredek może być fantastyczną zabawą i sprawić, że myśli o szkole staną się zdecydowanie przyjemniejsze. Zarezerwuj specjalny czas tylko na zakupy szkolne, nie róbcie ich w pośpiechu, w przelocie między pracą a domem. Niech to będą miło spędzone chwile, które można idealnie wykorzystać na rozwiewanie wątpliwości i pytań dziecka.

              9. Przypomnijcie zasady higieny

              Szkolne toalety różnią się tym od przedszkolnych, że nie przylegają do sal, a wejścia do nich znajdują się na korytarzu. Warto przypomnieć z dzieckiem zasady korzystania z toalety, w tym mycia rąk, a także omówić, w jaki sposób może zgłosić nauczycielowi potrzebę wyjścia do toalety w czasie lekcji.

              10. Bądź słowny

              Z uwagi na różne godziny pracy rodziców, dzieci często przed lekcjami lub tuż po nich spędzają czas w świetlicy. Doświadczenie pokazuje, że może być to kolejny stresujący dla dziecka czas, zwłaszcza w pierwszych miesiącach nauki. Po przyzwyczajeniu się do swojej nauczycielki i kolegów z klasy, nagle zostaje wmieszane w inne, obce dzieci, zajmuje się nim inna pani, często bywa głośno i do końca nie wiadomo, co ze sobą zrobić. Dlatego przed wizytą w świetlicy koniecznie uprzedź o tym dziecko, powiedz, o której godzinie je odbierzesz i bądź słowny (dzieci doskonale pamiętają obietnice złożone przez rodziców: „Mama powiedziała, że odbierze mnie o 15:00”). Często do wyznaczonej godziny dziecko „trzyma się”, jednak nawet niewielkie spóźnienie może być dla niego źródłem wybuchu ogromnego stresu i paniki.

              11. Wybierzcie coś „na szczęście”

              Pluszak, samochodzik, czy zdjęcie uśmiechniętej rodziny wsunięte do piórnika „na szczęście” będzie wspaniałym wsparciem w trudniejszych momentach i chwilach tęsknoty.

              12. Nawiąż kontakt z innymi rodzicami

              Jeśli znasz rodziców innych dzieci w klasie, na przykład z przedszkola, to świetnie! Jeśli nie, nie ma sprawy, możesz to szybko nadrobić. Warto nawiązywać kontakty z innymi rodzicami, choćby po to, aby w przypadku choroby dziecka dowiedzieć się, co aktualnie opracowywane jest podczas lekcji.

               

              13. Nie bagatelizuj problemów dziecka

              I już na koniec. Drogi Rodzicu, pamiętaj, że dzieci mają problemy, które dla nas, dorosłych, mogą wydawać się błahe czy absurdalne. Dla dziecka jednak są w danym momencie sytuacją nie do przejścia i aby się z nią uporać, potrzebuje ono wsparcia. Będzie go szukać przede wszystkim u Ciebie. Wysłuchaj, nie wyśmiewaj, nie bagatelizuj. Postarajcie się wspólnie znaleźć rozwiązanie. No i…

              14. Pozwól mu być sobą

              Dziecko jest indywidualną, niezależną jednostką. Nie jest mini-wersją rodzica, dlatego jego reakcje i sposoby zachowania się w różnych sytuacjach (właśnie takich, jak pierwsze dni w szkole) mogą się znacznie różnić od tych, które pamiętasz ze swoich dziecięcych lat. I jest to zupełnie normalne. Pozwól mu na to 🙂

               

                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Wychowawczynie klas pierwszych

               

               

               

               

            • Zebranie z rodzicami klas pierwszych

              Szanowni Państwo,

              w trosce o bezpieczeństwo społeczności szkolnej oraz Państwa, odwołuję zaplanowane na 25.08.2020r. spotkanie z rodzicami klas pierwszych. Moja decyzja spowodowana jest ostatnimi wydarzeniami, które miały miejsce w Szkole Podstawowej w Grodzisku Wielkopolskim (zakażenie koronawirusem pracowników szkoły po zebraniu z rodzicami klas pierwszych). Informacje związane z organizacją roku szkolnego 2020/2021 oraz rozpoczęciem edukacji przez Państwa dzieci zostaną umieszczone na stronie szkoły.

            • Klasy pierwsze

              Szanowni Państwo,

              spotkanie dyrekcji, wychowawców klas oraz pedagogów z rodzicami uczniów klas pierwszych odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 17:00 w holu szkoły. Serdecznie zapraszam.

              Dyrektor Szkoły 

              Anna Szczesiak

            • Klasy I

              Szanowni Państwo,

              w związku z ograniczeniami związanymi z zagrożeniem wirusem Covid - 19 nie ma możliwości zorganizowania w tym momenicie zebrania z rodzicami oraz wychowawcami klas. Wstępnie planuję spotkanie z Państwem na 20 sierpnia 2020r. godz.16:00. Informacja zostanie umieszczona na stronie szkoły. Listy uczniów  przyjętych do klas I na rok szkolny 2020/2021 są umieszczone na drzwiach od sekretariatu szkoły na ul.Sportowej.

              Dyrektor Szkoły

              Anna Szczesiak

            • Dni których nie znamy

              W ten wyjątkowy sposób klasy ósme żegnają się ze szkołą mając w pamięci wszystkie chwile spędzone w jej murach i jednocześnie dziękują za czas zabawy, nauki i doświadczenia.Dziękujemy!

            • Wielkie sukcesy naszych recytatorek!

              Na sam koniec tego wyjątkowego roku szkolnego z wielką radością informujemy, że Julia Półtorak z kl. VIIIb znalazła się w gronie 4 laureatek etapu wojewódzkiego Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE 2020, a Magdalena Kaczmarek z kl. VIIc jest jedną z dwóch wyróżnionych uczennic w tym konkursie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            • Religijna bajka - legenda

              Kilka razy, podczas nauczania zdalnego w wyjątkowym roku szkolnym, w ramach lekcji religii, prezentowaliśmy swoje prace. Tym razem zajęliśmy się przesłaniem religijnej bajki pt: "Trzy drzewa" My jesteśmy podobni do drzew, które w bajce miały swoje marzenia i pragnienia. Bóg jednak spełnił te marzenia według swoich planów i dał drzewom o wiele więcej niż to, o czym marzyły. Bóg jest TAKI, zawsze daje więcej ... Wakacje tak blisko, sprzyjają marzeniom. Nie bójmy się marzyć i miejmy nadzieję, że otrzymamy więcej ... Nasze prace plastyczne, uczniów klas 1 - 4 prezentujemy dla Was poniżej. ZAPRASZAMY ... uczniowie i pani katechetka Krystyna Antczak

            • Projekt eTwinning - My mother

               

              W ramach Dni Języków Obcych dzieci z klas I-III wzięły udział w międzynarodowym projekcie z okazji Dnia Mamy. Uczestniczyły w nim dzieci z 26 miast, miasteczek, dzielnic Litwy oraz  z 13 obcych krajów (Anglia, Rosja, Estonia, Kazachstan, Ukraina, USA, Irlandia, Serbia, Nowa Zelandia, Francja, Polska oraz Norwegia).

              Projekt polegał na wykonaniu portretu swojej mamy dowolną techniką plastyczną wraz z opisem w języku angielskim.

              Zdjęcia były na bieżąco dodawane przez nauczyciela na grupę na Facebooku: „Mamytė – mano širdelės dalelytė“, którą założyła nauczycielka z Litwy. Są tam również dostępne zdjęcia dzieci z innych krajów.

              Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością przedstawiając na ilustracji swoje ukochane mamy. Niektóre mamy przedstawione na dziecięcych portretach były niezwykle realistyczne, tak więc łatwo można było je rozpoznać.

              zdjęcia projektu

              Agnieszka Bartkowiak

              Lucyna Ciółko

               

          • DNI JĘZYKÓW OBCYCH 2019/2020
            • DNI JĘZYKÓW OBCYCH 2019/2020

              21 maja upłynął również termin nadsyłania prac konkursowych z okazji Dni Języków Obcych.

              Uczniowie naszej szkoły w klasach IV - VIII wzięli udział w konkursie na plakat pt. „Miejsce warte zobaczenia w krajach niemieckojęzycznych lub anglojęzycznych”.

              Podczas wyłaniania zwycięzców brano pod uwagę kreatywność uczniów, wkład włożony w pracę oraz poprawność wykonania zadania.

            • Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

              ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZBĄSZYNKU     

              W OKRESIE PANDEMII COVID-19

              W okresie pandemii koronawirusa Covid-19 uruchomiona dla użytkowników zostaje jedynie wypożyczalnia.

              1. Ograniczony zostaje wolny dostęp do księgozbioru oraz innych przestrzeni bibliotecznych.
              2. Wybrane książki podaje wyłącznie bibliotekarz.
              3. Obsługa czytelników odbywa się przy specjalnie wyznaczonym stanowisku.
              4. Czytelnicy zobowiązani są do bezwzględnego korzystania w bibliotece z maseczek, rękawic ochronnych lub dezynfekcji rąk na wejściu do budynku.
              5. Obsługa czytelników odbywa się pojedynczo (oznacza to, że w danym momencie w bibliotece, oprócz pracowników, przebywać może maksymalnie jeden uczeń/inna osoba). Uczniowie oczekujący przed wejściem do biblioteki zachowują odpowiedni dystans (1,5 – 2 m).
              6. Istnieje możliwość telefonicznego, przez Librusa lub maila zamawiania konkretnych książek, aby w ten sposób uniknąć kolejek. W bibliotece szkolnej na pl. Wolności jest to jedyny sposób wypożyczania.
              7. W związku z tym, że zwracane książki objęte są obowiązkowym okresem kwarantanny (na okres do 3 dni), ogranicza się jednorazową ilość wypożyczanych woluminów do maksymalnie 3 egzemplarzy.
              8.  Do biblioteki mogą przychodzić tylko i wyłącznie osoby zdrowe.
          • Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
          • Tydzień Bibliotek - wyniki konkursów
            • Tydzień Bibliotek - wyniki konkursów

              17 maja upłynął termin nadsyłania prac na konkursy zorganizowane z okazji Tygodnia Bibliotek. Szczegółowe wyniki znajdują się w Librusie. Ponadto informujemy, że wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali punkty z zachowania. Dyplomy i upominki zostaną dołączone do świadectw szkolnych.

              Dziękujemy wszystkim za udział w konkursach i jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom.

            • Maj jak Maryja

              Już 10 dzień maja, czas pozdrowić Maryję przy kapliczce. Kapliczka: jest ich tak dużo i są niezykle piękne. Przypominają o miłości Maryi do swych dzieci i o naszej wdzięczności dla Niej. Uczniowie klas 1 - 4 w naszej szkole swą pracą nad kapliczką, już uczcili Matkę Bożą. PRACA, to też MODLITWA, jeśli jest uczciwa i wypływająca z serca. Zapraszamy, zobaczcie nasze kapliczki, może znajdziecie w nich wspomnienie własnego dzieciństwa?. Kto wie? Uczniowie i pani katechetka Krystyna Antczak

          • Tydzień Bibliotek
            • Tydzień Bibliotek

              Zgodnie z informacją w Librusie prezentujemy regulaminy poszczególnych konkursów:

              1/ Tytuł książki zapisany w formie rebusa.

              Jest to konkurs plastyczny, do którego zapraszamy uczniów klas I - IV.

              Rebus - to zagadka przedstawiona w formie rysunków i liter. Zadaniem uczestników będzie przedstawienie wybranego przez siebie tytułu książki za pomocą odpowiednich liter i rysunków. Przygotowaną pracę należy sfotografować i przesłać wraz z imieniem, nazwiskiem i klasą na adres:

            • Znalezione w sieci ...

                                                                  "Powtórka lekturowa dla każdej klasy"

              Drodzy uczniowie, nauczyciele i rodzice!

              Internet to niesamowite źródło inspiracji, pomysłów i gotowych pomocy dla każdego z nas. Tym razem zapraszamy do skorzystania z różnych gier, zabaw, quizów oraz innych materiałów przydatnych podczas omawiania lektur szkolnych, a wszystko to dzięki uprzejmości autorki tego materiału Pani Dominiki Koźlak, bibliotekarki SP nr 5 w Tarnowskich Górach.

              "Powtórka lekturowa dla każdej klasy" - link

              Polecamy również wirtualną stronę biblioteki szkolnej SP nr 51 w Lublinie, na której znajdziecie linki do filmowych ekranizacji lektur szkolnych (bezpłatne i płatne).

              Ekranizacje lektur szkolnych - link

              Barbara Wolny i Beata Mielniczuk

            • Baranek po Wielkanocy

               

              Tym razem uczniowie klas 1 i 2 w naszej szkole, starali się w ramach kolejnych lekcji religii, przyprowadzić Baranka wielkanocnego na piękną wiosenną łąkę i nam go zaprezentować. Troszkę spóźnił się nasz Baranek, ale w okresie wielkanocnym zdążył do nas zawitać. W kalendarzu, czas radości wielkanocnej, liczy sobie aż 50 dni. Życzymy sobie, aby w naszych sercach, wielkanocna radość trwała dłużej a nawet zawsze. Uczniowie i pani katechetka Krystyna Antczak

            • 23 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

              „Czerwona róża i książka dla przyjaciela”

              „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni” – mówi stare przysłowie.

              Książka i czerwona róża – to symbole Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia. Święto to zostało ustanowione w Paryżu, w 1995 roku, podczas Konferencji Generalnej UNESCO.