„Czerwona róża i książka dla przyjaciela”
„Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni” – mówi stare przysłowie.
Książka i czerwona róża – to symbole Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia. Święto to zostało ustanowione w Paryżu, w 1995 roku, podczas Konferencji Generalnej UNESCO.
Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii (Hiszpania) i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia związana jest z rocznicą urodzin bądź śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa i de la Vegi. Zbiega się też z hucznie obchodzonym świętem narodowym Hiszpanii i z osobą jej patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją, w ten dzień mężczyźni obdarowywali kobiety czerwoną różą, która symbolizować miała krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Wkrótce kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom książkowymi podarunkami.
W Polsce Światowy Dzień Książki zaczęto obchodzić w 2008 roku. Jego celem, tak u nas, jak i na całym świecie, jest promowanie literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich.
Również z inicjatywy UNESCO, od 19 lat, co roku, 23 kwietnia kolejne miasto na świecie staje się na rok Światową Stolicą Książki. Ciekawostką jest fakt, że jako jedyne z polskich miast taki tytuł uzyskał w 2016 roku Wrocław. W tym roku Światową Stolicą Książki zostanie Kuala Lumpur w Malezji.
Z okazji 25 już obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich pragniemy przekazać wszystkim miłośnikom książek i czytania (tym małym i dużym) symboliczną czerwoną różę z książką.
Dziś bowiem wypada już wymieniać się książkami i różami z przyjaciółmi bez względu na płeć.
Sami również możecie podjąć wyzwanie:
- polećcie na Facebooku (jeśli korzystacie), poprzez Librusa, telefon itp. swoim przyjaciołom, znajomym, kolegom książkę, którą ostatnio czytaliście, poproście, aby i oni coś wam polecili;
- weźcie książkę i przeczytajcie coś na głos mamie, młodszemu rodzeństwu, babci lub dziadkowi;
- jeśli możecie, podarujcie im w tym pięknym dniu czerwoną różę (wyjątkowo narysowaną na kartce).
Powodzenia w czytaniu !!!
Barbara Wolny i Beata Mielniczuk