W ostatnich dniach uczniowie klasy III c wybrali się w podróż dookoła świata. Lekcje, podczas których dzieci poznawały kontynenty, pracowały z mapą świata, oglądały filmy i prezentacje z dalekich krajów podsumowało niezwykłe spotkanie. Dziś klasę odwiedziła Siostra Laura Kaczmarek, która przybliżyła uczniom sytuację dzieci w Afryce. Ciekawe zdjęcia i barwne opowieści ukazały zupełnie inny świat i uwrażliwiły słuchaczy na potrzeby innych ludzi. Spotkanie zakończyło się czytaniem afrykańskiej baśni "Złodzieje orzechów kokosowych" i mądrą dyskusją na temat wartości i znaczenia przyjaźni w życiu człowieka.
SPOTKANIE Z SIOSTRĄ LAURĄ
Mistrzowie Kodowania
Nasza szkoła została zakwalifikowana do IV edycji Mistrzów Kodowania. Mistrzowie Kodowania to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całej Polski. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch.O tym, jak ważne jest programowanie w dzisiejszym świecie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Umiejętność programowania już teraz jest kluczowa, a będzie nabierała jeszcze większego znaczenia. Stąd zainicjowany program Mistrzowie Kodowania, który od najmłodszych lat zaraża pasją kodowania uczniów i pozwala im kształcić najważniejsze kompetencje w XXI wieku. Programowanie to już nie jest domena tylko informatyków – kodują wszyscy, bez względu na wykształcenie, płeć i wiek.
STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA DLA KLAS 2 i 3
Zapraszamy wszystkich uczniów klas drugich i trzecich do wzięcia udziału w dniach 5-15 grudnia 2016r. w Ogólnopolskim Projekcie Stypendialnym / STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA DLA KLAS 2 i 3.
W tegorocznej edycji proponujemy zmagania w następujących konkursach z zakresu edukacji czytelniczej, ortograficznej, matematycznej i plastycznej.
1. Konkurs czytelniczy ABECADŁO- 5 XII 2016R.
2. Konkurs ortograficzny ORTOGRAFEK 7 XII 2016R.
3. Konkurs matematyczny PLUSIK 8 XII 2016r.
4. Konkurs plastyczny PLASTUŚ - do 15 XII 2016r.
Zakres tematyczny poszczególnych konkursów.
Konkurs czytelniczy- W konkursie należy wykazać się znajomością treści następujących utworów literackich Juliana Tuwima - Rzepka, Słoń Trąbalski, Ptasie radio, Abecadło, Lokomotywa, Bajka o rybaku i rybce. Dodatkowo dla klas 3 Spóźniony słowik, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci.
Konkurs ortograficzny -sprawdzenie znajomości następujących reguł ortograficznych u-ó, ż-rz, h-ch.
Konkurs matematyczny - klasy drugie dodawanie i odejmowanie w zakresie 30 ,klasy trzecie dodawanie i odejmowanie w zakresie 100.
Konkurs plastyczny - technika dowolna, format nie większy niż A4. Tematyka prac plastycznych- pocztówka mikołajkowa, walentynka, laurka na Dzień Babci i Dziadka, suknia księżniczki lub strój pirata.
Wszystkie konkursy odbywają się w szkole. Warunkiem uczestnictwa jest opłata za udział - 8 zł za jeden konkurs. Uczeń może wziąć udział w dowolnej liczbie konkursów. Termin wpłaty do 5 listopada. Pieniążki wpłacamy do wychowawców.
Beata Bok, Agnieszka Rucioch
ŚWIĘTO TABLICZKI MNOŻENIA
W piątek po raz drugi w naszej szkole odbyło się Święto Tabliczki Mnożenia. Przygotowania do tego dnia trwały od początku roku szkolnego. Uczniowie dzielnie ćwiczyli na lekcjach matematyki - mnożyli i dzielili. Wszyscy chcemy dobrze znać tabliczkę mnożenia. Klasy czwarte i piąte przygotowały prace plastyczne o tematyce tabliczki mnożenia, które mogliśmy zobaczyć na wystawie. W piątek członkowie kółka matematycznego - asystenci - przeprowadzali we wszystkich klasach 4,5 i 6 egzaminy z tabliczki mnożenia i dzielenia. Dzieci chętnie zdawały egzamin, a wygrani otrzymywali odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Ponadto komisja egzaminacyjna działała także w czasie przerw i tu też chętnych do rozwiązywania zadań nie brakowało. Wśród zdających pojawiali się także nauczyciele:) W ciągu całego dnia otwarty był także Salon Gier Matematycznych. Przy przygotowanych wcześniej stołach ucznio
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
WARSZTATY CHEMICZNE
Dzisiaj ( 4 października) gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Centrum Chemii w Małej Skali to zespół naukowo-dydaktyczny zajmujący się popularyzacją chemii. Joanna Stachnik i Krystian Ogieniewski przeprowadzili warsztaty chemiczne z uczniami klas 1-6. Uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia mi.in badanie pojemności wodnej poliakrylanu. Ponadto wszyscy uczestniczyli w pokazie chemicznym, otrzymywali tlen, wodór oraz skonstruowali "bombę wodorową".
,,Razem do gwiazd we wspólnej sprawie”
W ramach regionalnego programu ,,Trampolina” wspierającego inicjatywy obywatelskie realizowany był projekt konkursowy
pt. ,,Razem do gwiazd we wspólnej sprawie”.
Nadrzędnymi celem projektu było promowanie naszego regionu poprzez rozbudzanie tożsamości z regionem ,,My Lubuszanie : Jeziora i lasy to nasze zasoby i turystyczne ozdoby”.
Równie ważnym celem projektu było eliminowanie zagrożenia wykluczeniem społecznym. Adresatami projekty byli uczniowie szkoły podstawowej.
Na podstawie przeprowadzonego plebiscytu ,,Empatyczni- Sympatyczni”, konkursu na plakat promujący program ,,zrekrutowani ‘’zostali odbiorcy projektu. Uczniowie i ich niepełnosprawni rówieśnicy realizowali zadania założone w projekcie. Podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przez psychologa poznawali album emocji i ich nazywania. Trenowali kontrolę impulsów i złości.
W ramach integracji grupy , poznawania naszego regionu odbył się wyjazd turystyczno-krajoznawczy do Pszczewa. Wyjazd pozwolił uczniom dostrzec walory turystyczne naszego województwa w myśl zasady ,,Cudze chwalicie , swego nie znacie”. Zabawy integracyjne z chustą Klanzy pozwoliły wywołać ekspresję dziecięcą.
Zwieńczeniem projektu było spotkanie integracyjne z rodzicami podsumowujące projekt. Podczas spotkanie dzieci zaprezentowały inscenizację ,,Żyjmy w zgodzie” .
Pozyskane fundusze z projektu pozwoliły zakupić pomoce do zajęć związanych z poznawaniem uczuć emocji.
Poprzez różnorodne działania uczniowie podnieśli swoją samooceną, nabywając umiejętności empatyczne dostrzegli drugiego człowieka i zrozumieli ,że wspólnie można sięgnąć do gwiazd wyzbywając się egoizmu i idąc ku wartościom.
Małgorzata Drosik
Dzień 30 września był dniem szczególnym dla męskiej części naszej szkolnej społeczności. Świętowaliśmy wtedy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego w klasach IV- VI przeprowadziły wybory na SUPER CHŁOPAKA. Wyniki poznamy w najbliższy wtorek, 4 października na dyskote
ŚWIĘTO CHŁPCÓW W III A
To już kolejny Dzień Chłopaka w naszej klasie, który obchodziliśmy w ciekawy sposób. Nasze dziewczynki przygotowały dla chłopców z okazji ich święta różne konkurencje, w których musieli wykazać się szybkością, zręcznością i refleksem. W konkurencjach sprawnościowych chłopcy rywalizowali o najlepszy wynik, a przy tym świetnie się bawili. Po powrocie do klasy na małych mężczyzn czekała słodka niespodzianka oraz kolejne zadania. Za swoje zmagania chłopcy otrzymali medale i upominki! A jacy są nasi chłopcy? Wiadomo, że czasem z nich niezłe urwisy. Lubią piłkę nożną, samochody, wojsko i super bohaterów. Marzą żeby zostać policjantami, strażakami, żołnierzami czy piłkarzami! Czasem się wygłupiają i zaczepiają dziewczyny, ale mimo to ich lubimy! Obchody „DNIA CHŁOPAKA” minęły w sympatycznej i miłej atmosferze. Dziękujemy rodzicom za prezenty i słodkości.
Wystawa zdjęć z Afganistanu.
Dnia 14 września 2016r. w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury uczniowie klas VIa i VIb wzięli udział w spotkaniu z Panem Szymonem Mutwickim, który jako żołnierz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej służył dwukrotnie poza granicami kraju. Pierwszy raz w Iraku w 2004 roku, trzy lata później w Afganistanie.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali dramatycznych wspomnień oraz obejrzeli wystawę wzruszających fotogramów Afgańskie Dzieci. To ekspozycja autorskich zdjęć wykonanych dzieciom, podczas wojskowej misji w Afganistanie.Wystawę można było podziwiać także w naszej szkole.
Las znany i nieznany...
W środę 28 września 2016 uczniowie klas trzecich wyruszyli na kolejną edukacyjną wyprawę. Tym razem udali się do pobliskich Lasek, aby w sąsiedztwie rezerwatu przyrody poznawać tajemnice lasu. Gospodarzem miejsca i przewodnikiem po świecie leśnej przyrody był Komendant Straży Leśnej - Pan Marek Krotewicz. Przechodząc kolejne stanowiska na ścieżce dydaktycznej uczniowie odkrywali znaczenie lasu, jego warstwową budowę,szatę roślinną i zamieszkujące w nim zwierzęta. Rozpoznawali ptaki oraz tropy zwierząt. Nie zabrakło czasu na ważną lekcję rozróżniania grzybów. Podczas dalszej części spotkania, w naturalnym środowisku dzieci utrwalały swoją wiedzę i obserwowały to, co dzieje się w lesie. Wielką atrakcją było ognisko i ... pyszne kiełbaski. Przy pięknej jesiennej pogodzie można było się również wybiegać i pobawić na świeżym powietrzu.
Relacja fotograficzna oczywiście w albumie.
DZIEŃ CHLEBA
Od ziarenka do bochenka to cykl zajęć prowadzonych w kasach III we wrześniu 2016 roku. Uczniowie podczas zajęć poznali tradycje i zwyczaje związane z chlebem, dowiedzieli się, jak ważna jest praca rolnika i piekarza. Dnia 23 września uczniowie wraz z wychowawcami zorganizowali Dzień Chleba. Przygotowali suto zastawiony stół, na którym można było zobaczyć różnego rodzaju chleby: pszenne, graham, żytnie i mieszane. Pieczywo można było smakować z masłem, miodem, powidłami i dżemem. Na stole nie brakowało również zdrowych warzyw. Celem organizowanego dnia było przede wszystkim wyrabianie poczucia szacunku dla chleba, podnoszenie świadomości uczniów na temat zdrowotnych właściwości chleba oraz zachęcenie wszystkich do zdrowego stylu życia. Przed degustacją uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat zasad odpowiedniego zachowania się przy stole. To był naprawdę smaczny dzień
OD ZIARENKA DO BOCHENKA
To był kolejny wyjątkowy dzień dla uczniów klas trzecich i kolejna ciekawa lekcja poza ławą szkolną. Tym razem zajęcia edukacyjne "Od ziarenka do bochenka" odbyły się w Karczmie Taberskiej w Janowcu. Gospodarze miejsca, czyli Ciocia Jola i Wujek Tomek, przywitali wszystkich po staropolsku - chlebem i solą. Chwilę później cała szkolna gromada zebrana u stóp Cioci Joli poznawała historię chleba i wiele zwyczajów pozostawionych nam przez przodków. Prezentacja multimedialna zaprowadziła dzieci w odległe czasy i uzupełniła usłyszane wiadomości. Nie zabrakło również tańca ludowego, do którego każdy Kawaler otrzymał kapelusz, a każda Panna założyła na głowę wianek. Kolejnym krokiem na edukacyjnym szlaku była lekcja przyrody na żywo - rozpoznawanie zbóż i produktów, które z nich powstają. Szczególnie oczekiwanym momentem były warsztaty pieczenia chleba. Każdy młody Piekarz własnoręcznie przygotował tradycyjny polski chleb dla swojej rodziny. Nie zabrakło też czasu na zabawę - dyskoteka w karczmie, a na świeżym powietrzu - plac zabaw i karmienie najprawdziwszych koni. Kolejną atrakcją była ścieżka ekologiczna w Kolesinie - aktywny wypoczynek na łonie przyrody. I oczywiście przez cały dzień mnóstwo pyszności - naleśniki, zupa pomidorowa, domowy kompot i cieplutki pachnący chleb. Dzień pełen wrażeń, wiadomości i ciekawych doświadczeń. Tak naprawdę warto się uczyć!
Baaardzo dużo fotek znajdziesz w albumie fotograficznym.
Planetarium
Rok szkolny dla II a i II c rozpoczął się bardzo miło i ciekawie. We wtorek 13 września wybraliśmy się na wycieczkę do Zielonej Góry. Zwiedziliśmy mały, ale bardzo ciekawy ogród botaniczny, mini Zoo oraz byliśmy w Planetarium. W ogrodzie dzieci miały przyjemność zapoznać się z nazwą oraz wyglądem wielu roślin. W mini Zoo karmiły daniele oraz kozy. Natomiast w Centrum Nauki Keplera wzięły udział w doświadczeniach związanych ze światłem, mogły sprawdzić swoja wagę na wielu planetach oraz przenieść się w odległe czasy poznając tajniki powstania samolotów.
DZIEŃ KROPKI W KLASIE III A
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym roku klasa 3a postanowiła przyłączyć się do jego obchodów. Kiedy Peter Reynolds pisał książkę „The Dot” nie spodziewał się, że losem małej, nieśmiałej dziewczynki zaciekawi cały świat. W książce opowiedział o kropce, która zmieniła świat Vashti, bądź o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.
Z tej okazji oglądaliśmy historię Vashti. Rozmawialiśmy też o naszych umiejętnościach, zainteresowaniach, talentach, stworzyliśmy drzewo talentów. Uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas może być mistrzem w jakiejś dziedzinie. Każdy z nas bowiem potrafi tworzyć. Czasem wystarczy zacząć od kropki...
LEKCJA W URZĘDZIE MIEJSKIM W ZBĄSZYNKU
Jak wygląda władza w naszej ojczyźnie? Skąd wiedzieć, jak działa nasza gmina i kto w niej podejmuje decyzje? Na te i podobne pytania klasy trzecie szukały odpowiedzi w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku. Podczas tej nietypowej lekcji nauczycielem był sam Burmistrz - Pan Wiesław Czyczerski, który w ciekawy i przystępny sposób opowiedział uczniom historię naszej gminy. Przywołał także wiele ciekawych postaci, które wpłynęły na jej obecny kształt albo rozsławiły ją w innych miejscach Polski lub nawet świata. Wyjaśnił również, jak wygląda władza w naszym kraju od najwyższego szczebla do władzy samorządowej. Oczywiście był czas na pytania oraz pomysły dzieci. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami i wspólnym zdjęciem.
TAK PRACUJE III C
Chociaż rok szkolny dopiero się zaczął, klasa III c już solidnie zabrała się do pracy. Po pierwszych dniach integracji i wspominania wakacji zaczęliśmy realizować kolejne ciekawe zagadnienia. Zaczęło się od snucia planów i szukania pomysłów, co zrobić, aby szkoła była atrakcyjna i radosna. Okazało się, że "burza mózgów" przyniosła wiele interesujących propozycji. Efektem pracy w grupie były plakaty z pomysłami dotyczącymi różnych obszarów szkolnego życia: ciekawe lekcje, wyjścia i wycieczki, Dzień Zwierzaka, Noc w Szkole, lekcje w terenie itp.
Kolejnym ciekawym doświadczeniem była wyjątkowa lekcja historii. O czasach II Wojny Światowej opowiedzieli sami uczniowie. Bogata relacja fotograficzna, wzruszające historie, gazety z 1 września 1939r., książki i inne materiały zgromadzone przez dzieci przybliżyły odległe czasy i uświadomiły wszystkim, jakim złem jest wojna.
Mamy nadzieję, że cały rok szkolny będzie obfitował w wyjątkowe i niezwykle interesujące lekcje. Bo przecież szkoła naprawdę może być ciekawa i pełna radości.
SIATKÓWKA
Rok szkolny 2016/2017 rozpoczęty.
Przyjęliśmy uczniów klasy pierwszej do naszej społeczności szkolnej.
ZAP Zbąszynek zaprasza.
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Październik 2023
- Czerwiec 2023
- Marzec 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Październik 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Luty 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Sierpień 2020
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Wszystkie